Ste aj vy ten typ turistu, ktorý už mesiac pred dovolenkou sníva o tom, aké lokálne dobroty bude týždeň v kuse pojedať, len s drobnými prestávkami medzi večerou a ďalšími raňajkami? Ak áno, tak Vám môžem s istotou zaručiť jedno - Španielsko je pre Vás tá správna krajina.
Možno ste si doteraz mysleli, že ste jediný koho sa to týka, no gastroturizmus je skutočne veľmi obľúbený druh cestovania, pre niekoho možno až cestovateľská vášeň. Ani ja o ňom nebudem len tak žartovať. Ako by som aj mohla, keď mi puká srdce pri spomínaní na šťavnatú paellu z čerstvých morských plodov, ktorú som premieľala na jazyku neďaleko jednej z hlavných ulíc v Barcelone, ktorou je La Rambla – životom pulzujúca, najrušnejšia a najpestrejšia ulica v centre Barcelony.
Ak ste v dobrej gastroturistickej kondícii a jedna paella Vám na obed nestačí, odporúčam prejsť len pár ďalších krokov, ktoré vás dovedú na svetovo známu barcelonskú tržnicu – La Boqueria. Tu vás prekvapí množstvo krásne vystaveného ovocia, zeleniny, rýb, mäsa a španielskeho tapas, ktoré tešia nielen oko, ale aj dušu každého labužníka.
Po spomínanom „gastro“ zážitku budete mať určite omnoho viac síl na prezeranie Gaudího domu Casa Batlló, prezývaného kvôli vonkajšiemu vzhľadu aj dom draka, alebo dom kostí. Návštevníkov tu prekvapí veľmi zaujímavá virtuálna prehliadka, na konci ktorej môžu dokonca absolvovať úžasný klavírny koncert na samotnej streche tejto nekonvenčnej budovy. A čo tak po tom všetkom uhasiť smäd malým pivom? Ponúkam Vám prehľad spôsobov, ako si pivo podľa potreby vypýtať:
Apropo, pri písaní tohto článku som narazila na minimálne ďalších 6 španielskych výrazov pre nalievanie piva. Darmo, kultúra národa sa jednoznačne odráža aj v lexikológii.
Aby sme sa vrátili ale späť do Barcelony, prezradím Vám dva spôsoby, ako sa schladiť po návšteve avantgardného Parku Güell, kde nám počas štandardného letného dňa bude nadštandardne horúco. Prvou možnosťou je únik do prekrásneho chrámu Sagrada Familia, kde sa síce schováte pred slnkom, no určite nie pred stovkami zvedavých turistov. Preto prichádzam aj s plánom B, ktorým je naša obľúbená špecialita a španielska srdcovka andalúzskeho pôvodu gazpacho. Andalúzii sa ešte budeme venovať v ďalšom článku, preto sa teraz dozviete:
Výhodou gazpacha je, že sa podáva za studena. Niektorí z Vás majú možno pri slovnom spojení studená polievka už teraz zimomriavky po celom tele. Predstavte si však teploty od 35°C a zaručene si na gazpacho s láskou spomeniete.
Tak a už Vás nebudem toľko napínať a prezradím Vám miesta s tým najšmakovnejším gazpachom pod celým barcelonským slnkom (a ďalšími španielskymi dobrotami):
Ak sa do Barcelony práve nechystáte, alebo je Vám dlho čakať na najbližšiu dovolenku, môžete si jednoducho ukuchtiť túto dobrotu aj sami a to dokonca dovolenkovo, bez zapínania sporáka. Prísady sa totiž len rozmixujú a dajú pred podávaním do chladničky a tak sa konečne nemusíte báť, že Vám Vaša večera vychladne! Recept nájdete tu.
A ak je Vám gurmánstvo aspoň trošku srdcu blízke, rozhodne by ste mali vyskúšať náš poznávací zájazd Gurmánske Katalánsko letecky. Určite nebudete ľutovať.