Ak ste ešte nemali tú česť zavítať do južnej časti Španielska, Andalúzie, tak vedzte, že vám my ostatní závidíme. Prečo? Lebo máte šancu zažiť ten magický prvý moment zaľúbenia sa do tejto zeme, plnej čerstvých pomarančov, býkov a flamenca.
Je to ako keď vám mama ako deťom prvýkrát uvarila čokoládový puding a vy ste vedeli, že si ho budete chcieť dať znova a znova, vlastne ste si priali, aby tá miska vôbec nemala dno.
A ak ste Andalúziu navštívili, tak Vám ani nemusíme hovoriť, že to nie sú len luxusné pláže v Puerto Baňos, či rušné mesto Malaga, kde slovo "feria" (slávnosť) nadobúda úplne nový rozmer. V prvom rade sú to čarovné miesta, zátišia a uličky s bielymi domčekmi, po ktorých keď sa prejdete, máte pocit, že zastal čas. Teda až kým sa nenadýchnete vône morských plodov z neďalekej reštaurácie a precitnete, že je vlastne čas obeda.
Pueblos Blancos (biele dediny) sú typické biele domčeky, roztrúsené po andalúzskych kopcoch. K najkrajším z nich určite patrí dedinka Mijas.
Tradičné flamenco kroje si ženy obliekajú počas festivalu - feria, ktorý sa slávi v takmer každom andalúzskom meste.
Vedeli ste, že Ronda bola obľúbeným mestom, ktoré navštevoval aj náš milý spisovateľ Ernest Hemingway? Pri pohľade na 120 metrov hlboké útesy prepojené mostom z 18. storočia každý pochopí, odkiaľ čerpal inšpiráciu na svoje romány. Dokonca tu môžete navštíviť aj hotelovú izbu, kde písal svoje Pulitzerom preslávené diela. Hovorí sa, že Ernest nebol v Španielsku len tak nejakým turistom. Celým srdcom miloval Andalúziu a jej kultúru, o čom svedčí aj fakt, že tu strávil svoje posledné narodeniny a vraj ho tu videli poslednýkrát skutočne šťastného.
Ronda bola Ernestov druhý domov. Andalúziu miloval.
Tu prichádza odhalenie tajomstva, ktoré mnohí gastroturisti ocenia. Granada je totiž posledným mestom v Španielsku, kde vám ešte stále so železným pravidlom naservírujú k akémukoľvek nápoju aj malú porciu jedla - tapas, zdarma. Fakt neklamem. Či už je to tanier s olivami, bageta s čerstvo nakrájanou španielskou šunkou jamon serrano, alebo plnohodnotné jedlo v podobe severoafrického pokrmu kuskus*, to všetko máte v bežnej cene nápoja, nech už je to pomarančový džús, či obľúbený letný drink tinto de verano (sladké červené víno podávané s ľadom a kúskami ovocia). Ak ste správni jedáci, raz dva má Granada vo vašom srdci miesto. Nehovoriac o čarovných výhľadoch na majestátnu Alhambru, ktorá sa týči nad mestom s pozadím zasnežených vrcholkov kopcov pohoria Sierra Nevada. Mnohí nevedia, že túto pevnosť maurských panovníkov chcel kedysi "dobráčisko" Napoleon vyhodiť do povetria, v čom mu našťastie zabránil jeho vlastný vojak. Tak takéto hrdinstvá sa naozaj nedejú každý deň.
Na Alhambru máte možnosť kochať sa z viacerých miest. Chce to len prekonať pár schodov a dostanete sa na výhľadovne (miradores), kde ľudia pri západe slnka sedia na kamenných múroch mesta v spoločnosti pouličných hudobníkov.
Pozn.*: kuskus je pôvodom zo Severnej Afriky a keďže z Andalúzie je to "čo by kameňom dohodil", Granada je poznačená arabským vplyvom, prítomným na každom rohu v podobe rozváňajúceho kebabu a falafelu, arabských vonných tyčiniek, ale aj vodných fajok a lepších arabských reštaurácií.
Uličky v centre historického mesta Granada sú plné arabských obchodníkov.
Sevilla je hlavným mesto andalúzskeho územia, no aj tak sa zdá byť menej prebádaná, ako prímorská Malaga. Kde inde však zakúsiť pravý tapas a pozrieť si vášnivý tanec flamenco, ak nie v meste z ktorého pochádzajú? Kultúra jedla, pitia a tanca je v Seville tak rozvinutá, že ak sa domáceho spýtate, kde býva, odpovie Vám jednoducho: "Na ulici!" V skutku sa tu každý labužník môže cítiť ako doma. Alebo lepšie povedané, ako v nebi, keďže vďaka malým porciám, ktoré nájde v každej reštaurácii, môže vyskúšať rôzne druhy a variácie zvodne rozvoniavajúcich španielskych špecialít.
Španielske tapas, malé porcie jedla v kombinácií mäsa a zeleniny. Pimiento padron negro (malý tanierik v strede) sú obľubené grilované zelené papričky na hrubozrnnej soli.
Z mnohých dobrôt možno ešte spomenúť pre milovníkov mäsa "Carillada de Cerdo" (bravčové líčka), alebo vegetariánsky "Espinacas con Garbanzos" (tradičná kombinácia špenátu a cíceru, ktorá do Seville prišla vďaka jej židovskej a maurskej histórii). Popri trávení odporúčame pokochať sa jedným z najkrajších námestí Plaza de España alebo Sevillskou katedrálou. Tu má hrobku Krištof Kolumbus, ktorého pozostatky sa mimochodom prenášali aspoň 4-krát a doteraz sa niektorí domnievajú, že časť Krištofa sa nachádza aj v Novom Svete - Dominikánskej republike.
Jedno z najkrajších miest je Plaza de España (Španielske námestie) z roku 1928. Majestátnu budovu od námestia delí vodná priekopa. Na španielskych kachličkách sú zachytené výjavy z histórie španielskych miest a štyri mosty reprezentujú štyri španielske kráľovstvá.
Ak Vás dojmy z Andalúzie nenechali chladnými, tešiť sa zo španielskeho slnka s nami môžete už v máji, alebo v septembri. Bližšie informácie TU.