Na úvod by som rada pozdravila všetkých, ktorí sa pri slove „gastroturista” iba familiárne pousmejú. Gastroturizmus je pre nich totiž skrytou vášňou a nekontrolovateľnou závislosťou. Predovšetkým tu ale vítam gastroturistických laikov a začiatočníkov, ktorí len neveriacky krútia hlavou, aké pojmy to zas na nich spoza monitora vyskakujú.
Autentickú orientálnu kuchyňu si s nami môžete vychutnať napríklad na poznávacom zájazde v Azerbajdžane. Na obrázku typická kaukazská kaviareň v meste Baku.
Tak kto je to ten gastroturista? Zjednodušene by sme mohli povedať, že je to milovník jedla, ktorý veľmi rád objavuje krajinu cez jej chute, odlišnosti v kuchyni, ingrediencie jedinečné pre rôzne regióny, spoznáva kultúru stolovania, ale aj umenie varenia a jeho rôzne metódy a techniky. Ešte stále sa pýtate, prečo niekto používa toto pomenovanie? Možno chce len šetriť slová a čas. Aby mohol čo? Robiť gastroturizmus!
Ak by ste niekedy chceli na vlastnej koži (teda hlavne jazyku) zakúsiť gastroturistiku, odporúčame Vám jednu z týchto aktivít:
V každom väčšom či menšom meste určite nájdete miestne trhy. Mnohé stánky s ovocím, zeleninou, či inými, zväčša domácimi produktami, Vám budú ponúkať ochutnávky, len aby ste si kúpili práve ich sladučké jahody, mangá, chlebovníky.
Rodinka odchádza domov z trhov aj s ovocnou výslužkou..
Chlebovník (angl. jackfruit), je ovocie pôvodom z Indie. V súťaži Miss Ovocie už od nepamäti vedie v kategórií Moletka, so svojou štandardnou váhou od 16 do 80 kg! Okrem toho by bez váhania získalo korunku aj v kategórií Miss „Smraďoch“, vďaka čomu sa zasa dostalo na zoznam zakázaných predmetov na palube lietadla. Jeho „vôňa“ je prirovnávaná totiž k hnilej cibuli, na čo ani smraďoch durian, jeho ázijský bratranec nemôže nič povedať. Prekvapivé však je, že obe ovocia sú veľmi chutné a chlebovník sa dokonca stal náhradou za mäso vo svete mnohých vegetariánov. Veď nakoniec aj olomoucké syry, vyrábané v historicky bohatom meste Olomouc už od 16. storočia, vynikajú prenikavým zápachom, no výborne chutia. Chlebovník je navyše bohatý na vlákninu, draslík, vápnik a nájdete ho na lokálnych trhoch predovšetkým v Ázii.
Chlebovník v súťaži Miss Moletka na trhu, Bali, Indonézia.
Ďalší dobrý spôsob, ako spoznať krajinu prostredníctvom kuchyne, je kurz varenia. Že vy ste na dovolenke a varenia máte akurát dosť? Ak si to rozmyslíte, nielenže budete môcť ochutnať jedlo z čerstvých surovín, o akom by ste doma ani nesnívali, zároveň budete mať možnosť spoznať napríklad toho najlepšieho talianskeho pizza majstra v Neapole, ktorý Vám porozpráva, ako pripravuje arancini jeho sicílska svokra, alebo že miluje Slovensko a Hamšíka, či ďalšie zaujímavosti, ktoré Vám prezradia veľa o kultúre krásneho Talianska.
Naučte sa tradičný spôsob prípravy pizze z čerstvých talianskych surovín. Chutiť bude o to lepšie.
Máte radi zelený čaj a chceli by ste vidieť, ako sa pestuje a spracováva? Mate radi rum a chcete vidieť ako sa z trstiny získava melasa? Chcete sa dozvedieť, ako sa „vyrába“ fantastické červené víno Chianti? Navštívte miesta, kde sa tieto svetoznáme produkty pestujú a vyrábajú. Polia a plantáže v čase zberu úrody budú plné domácich pracantov, ktorí nebudú vedieť, kde im hlava stojí. Ak zo zvedavosti zablúdite do ich rajóna, určite spoznáte ďalšie miestne tradície, o ktorých budete doma s nostalgiou rozprávať a ešte aj výhodne nakúpite tie najčerstvejšie plody.
Zber čajových listov na Srí Lanke. Zaručene nemôžete vynechať ochutnávku čaju.
Čerstvo nazbierané olivy v rukách farmára na Kréte v Grécku.
Samozrejme, vo väčšine prípadov ľudia absolvujú ochutnávky vína, syrov či čokolády. No ochutnávať sa dá už naozaj všeličo. Navyše, ak sa zapojíte do exkurzie, kde Vám porozprávajú o rôznych technikách a procesoch výroby, môžete sa aj veľa dozvedieť. Tu však POZOR!!! Súčasťou gastroturizmu je aj súťaž v ochutnávaní čo najbizarnejších jedál a hoci častokrát ich považujeme za lokálne pochúťky, niekedy sa stane, že domáci Vám povie: „Hento? To jedia len turisti!“
Hrôza v očiach turistu, keď mu povedia, že dennú dávku proteínov má zjesť v tejto podobe. Lebo domáci to tak vraj robia :)
Toto sa Vám môže zdať ako tá najjednoduchšia úloha v rámci gastroturizmu. Avšak nie je to vždy tak. V turistických destináciách na nás číhajú nástrahy globálnych reštauračných (nedajbože fast foodových) sietí a úlohou každého gastroturistu je - vyhnúť sa im. S dostatočným odstupom. Najlepšou taktikou je spýtať sa miestnych, kam by sa išli najesť oni. Ak to už nebudeme robiť kvôli autentickému jedlu, spravme to aspoň na podporu malého domáceho podnikania, ktoré musí čím ďalej, tým viac bojovať s veľkými medzinárodnými značkami o prežitie. Ako by to vyzeralo, keby všade na svete bola iba jedna jediná univerzálna kuchyňa, jeden žáner hudby, či jeden stavebný štýl. Nie nadarmo sa hovorí: mysli globálne, konaj lokálne. A pre gastroturistu to platí dvojnásobne.
Sušenie čerstvých chobotníc v lokálnej gréckej reštaurácii na ostrove Santorini.